ביקור בבית לחם. לא הגלילית, בפלסטין

דצמבר 18, 2012

לכל מקום יש דעות קדומות משלו. תמיד ובכל העולם. הרבה אנשים מאמינים, בכל ליבם, שכל הפלסטינים שונאים אותנו. כולם טרוריסטים, כולם רוצים להרוג אותנו. יופי.

זה לא פוסט פוליטי ואפילו לא התכוונתי לדבר על פוליטיקה. עם זאת, אתמול השגריר שלנו באירלנד החליט לפרסם משהו עבור הגויים לכבוד חג המולד בעמוד הפייסבוק של השגרירות. הנוסח היה בסגנון: "אם ישו ומריה היו חיים היום בבית הלחם כיהודים, היה נעשה בהם לינץ' מייד" … מאוד חכם מצד שגריר שאמור לתחזק את מערכת היחסים הרעועה שלנו עם אירלנד, שלא בדיוק ידועה באהדתה הרבה אלינו. לא רק שהוא הצליח להעליב את האירים ע"י השימוש בסמלים שלהם לפרופוגנדה, הוא הצליח להפוך אותנו לנושא חג המולד שלהם, והדובדבן שבקצפת- הצית יותר שנאה ופחד לא מוצדק. עבודה טובה, דיפלומט!

udig_121215_073

זהו, עד כאן פוליטיקה. מעכשיו רק תמונות יפות וסיפורים.

אחיי ואני הצטרפנו לסיור מאורגן של ארגון בשם איפקר"י (כל אחד יכול, דרך אגב) לבית לחם. היום התחיל בחניון האוטובוסים היקר בעולם (לטענת המדריך)- 58 דולר לשעת חנייה יחידה. התחלנו ללכת לכיוון כנסיית המולד, שבתוכה טוענים שנמצא מקום הולדתו של ישו. בדרך אליה עברנו דוכנים וחנויות (ברור- יש תיירים), כשהדוכן המעניין מכולם היה זה שבתמונה. שימו לב למרכולתם.

Selling Chanukias

בכניסה לכנסייה פגשנו כמה קבוצות. החביבות עליי מכולן היו קבוצת אריתראים מתל אביב שלקחה חופש מחיי העליבות שלהם בארץ וקבוצה של הודים שהסתובבו עם כובעי סנטה קלאוס. הסיטואציה נראתה לי די משעשעת ונראה היה שגם המקומיים חשבו כך. הייתי חייב למצוא פריים טוב של החבר'ה האלהובסופו של דבר אהבתי את הרגע הזה שתפסתי: שני מקומיים בוהים בשני הצמדים. הייתי מספיק רחוק בשביל להכניס את כולם לפריים מבלי להצטרך לעשות זום אאוט שיעוות את התמונה, סגרתי צמצם לעומק שדה גדול מספיק כל שכולם יהיו חדים והשתמשתי בקוים המנחים (אריחים, לבנים, עמוד והמבט של המקומיים) כדי לכוון את עיני הצופה לשני הצמדים.

The Church of the Nativity

גם בכנסיית המולד, כמו בהרבה כנסיות אחרות, הייתי חייב להעלות את רגישות החיישן ל-3200 ולהאט את מהירות התריס באופן משמעותי על ל-1/40 בערך כדי לקבל חשיפות טובות. צילמתי בזום אאוט כדי להוריד את השפעת רעידות היד שלי והייתי חייב להיות מאוד מדוייק ברגע הצילום כדי שאנשים בתזוזה לא יצאו מטושטשים או מרוחים. החישו בנו להתקדם ולתת מקום לקבוצות אחרות (אני, כמובן, הייתי שמח להישאר עוד כמה שעות ולצלם), אבל כן הספקתי לתפוס כמה תמונות בלי המוני אדם. לצלם לכיוון התקרה בהחלט עזר לנקות את הפריםם מאנשים…

The Church of the Nativity

The Church of the Nativity

The Church of the Nativity

כשסיימנו את עניינינו בכנסייה, המשכנו לכיוון השוק. עברנו את עץ חג המולד וסצינת הלידה של ישו בכיכר המרכזית ואני נהניתי לצפות על אנשים (מילא התיירים, אבל גם המקומיים) מתלהבים מהעץ כמו ילדים. סצינת הלידה מקבלת משמעות אחרת כשהיא כמה מטרים מהמקום שבו זה אכן קרה. כנראה…

Nativity scene and the Christmas tree in the main square

udig_121215_230

שווקים הם בהחלט הקטע שלי. לכן כששאלו אותנו אם אנחנו רוצים ללכת דרך חנויות התכשיטים והזהב או דרך השוק, היה ברור לי מאוד מאיפה אני הולך. מאוד כיף לצלם לצלם בשווקים, אבל גם קשה באותה מידה- הם צבעוניים, רועשים, יש המון אנשים והמון דברים שקורים. עם זאת, האור משתנה כל הזמן בין האור והצל, הם רועשים, יש המון אנשים והמון דברים שקורים…בכל פעם שאני נתקל בסיטואציה שבה האור מתחלף לעיתים תכופות, אני מחליף את מצב הצילום מאוטומטי מלא לעדיפות צמצם (או תריס, אבל בד"כ צמצם). כך המצלמה יכולה לטפל בחשיפה ואני יכול להתרכזבסביבה ובהתרחשות. שווקים נוטים להיות דומים בכל מקום, אז אני מוצא את הדברים שעושים אותם ייחודיים: האנשים ולבושם, התוצרת הייחודית למקום והרגעים.

השתדלתי לפצוח בשיחות עם אנשים שפגשתי. מרבית בעלי החנויות, (כמו בכל מקום…) מנסים לקרוא לך לבוא לחנות או סתם לדבר בתקווה שתיכנס לקנות משהו. הדיאלוג הכי נפוץ שהיה לי באותו היום , גם איתם וגם עם אחרים, היה:

"Where are you from?"

"Israel?!"

"Welcome!!!"

The Bethlehem market

The Bethlehem market

The Bethlehem market

בשוק- צילמתי וראיתי את התמונה הזו כבר עשרות פעמים בחיי, כך שהקונספט לא חדש. עם זאת, אהבתי את הקומפוזיציה והיא נותנת לנו תחושה של המקום.

The Bethlehem market

הזה ישב בצורה כ"כ מוצלחת מול הדלת היפה וסידר במקרה את הדברים שלו בצורה מאוזנת לחלוטין. בנוסף לזה, היה לו פרצוף חביב ומבט ידידותי- הייתי חייב לצלם.

החלק האחרון של הסיור היה בחלק מסויים של חומת ההפרדה. מה אומר? אני חושב שללא קשר לדיעות פוליטיות- כשרואים את החומה מהצד הפלסטיני קשה להבין איך ישראל אפילו מנסה להעמיד פנים שהיא חותרת לשלום… מעבר לזה שיעילותה נתונה בספק (היא מחוררת לכל אורכה ומי שבאמת רוצה לעבור יכול לעשות זאת בכל עת), יש דבר שלא נתון כלל בספק- היא יוצרת שנאה. אין בכלל ספק בכך. מה עוד אפשר להרגיש כשסוגרים אותך בגטו מוקף חומה כנגד רצונך? כהבית שלך מוקף בחומה בגובה 9 מטרים משלושת עבריו (מקרה אמיתי)? כשפרנסתך נהרסת לחלוטין כי מישהו החליט לשים חומה באמצע הדרך הראשית מירושלים לחברון? אני בכלל לא שופט אם הקמתה היה נכון או לא, פשוט מציין עובדה. לא חושב שיש מישהו שהיו סוגרים אותו בחומות ולא היה רוחש איבה עזה למי שעשה את זה. זהו, זה כל מה שאני אומר.

The barrier wall

The barrier wall

The barrier wall

כמה וכמה תמונות מדכאות של בטון וגרפיטי, רציתי לשנות את מה שנכנס לי לעדשה. עאבד, מוזיקאי מכפר סמוך שהצטרף לסיור, בדיוק הדליק סיגריה ועטה ארשת משעשעת, ניגוד גמור למה שקורה מאחוריו.

החומה מכוסה כולה: גרפיטי, פוסטרים, אומנות וססמאות שטנה- הכל שם. סדרת פוסטרים שנקראת "מוזיאון החומות" מספרת סיפורים של מקומיים שקשורים לחיים מאחורי החומה.

אני לא רוצה לסיים בנימה פסימית. על אף שאני מסיים בתמונה נוספת של החומה ופוסטר עם כותרת עצובה, כן יש כאן מסר אופטימי. רוב האנשים בתמונה הם ישראלים שמקשיבים למדריך פלסטיני. אני לא טוען שהם כולם שינו את עמדותיהם מהקצה אל הקצה בעקבות הסיור, אבל לפחות הם היו שם. לפחות הם היודעים שהשגריר באירלנד טועה. לפחות הם יכולים להבין קצת יותר טוב מה זה אומר להיות פלסטיני. שלא תטעו- אני לא שוגה באשליות ויודע שיש אנשים בבית לחם שהיו מוכנים לרצוח אותי רק כי אני ישראלי. אבל הם מיעוט קיצוני- לנו יש כאלה גם כן. ביום שהם יפסיקו להכתיב מדיניות ודרכים דיפלומטיות, אולי נוכל לבנות פה מדינה נורמלית. אולי שתיים.

The barrier wall

4 תגובות “ביקור בבית לחם. לא הגלילית, בפלסטין

  1. Greta

    Whoa, I have visited Bethleham many times, but I never was able to capture like you have. What equipment do you shoot with? Thanks! And keep learning more, I think it's important to collect stories as well as picutres. have a good day!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>