שביל ישראל, שבוע ראשון: הגליל העליון למתחילים

נובמבר 15, 2014

הגליל העליון לא מרחם על ההולכים בו. פניו ההרריים מצולקים סלעים שאוהבים נעליים ועצים ששי שריטות, אך יש בו גם שפע וברכה היכן שלא פונים. על אף שעל כל יום במסלול אפשר לכתוב מגילה, נחל עמוד השאיר בי חותם בל ימחה. איכשהו, על אף שטיילתי בו בעבר, לא הערכתי נכון את עוצמתו. _MG_8327

לאחר שיורדים ממירון ונכנסים אל אפיק הנחל, חלקו העליון מתחיל בעדינות, עם בריכות להשתכשך בהן ומפלונים לצלם. הליכה קלה ונעימה בצל האלות והדולבים הופכת, מבלי ששמים לב, לתובענית ומאתגרת. תוואי השטח הופך לקניוני: דרך של אבנים מסותתות הופכת למדרגות בסלע ואחיזה בענפים וזיזים להמשך תנועה.

_MG_8359

_MG_8404

אבל על כל הפראיות הזו שורה ברכת שפע שאי אפשר להתעלם ממנה: עצי רימון, זית ותאנה, חרובים, זעתר וצמחי מרפא אין ספור, מים שוצפים ודגים ששוחים בהם להנאתם. אין פלא שלכל אורך המסלול מוצאים סימני חיים מתקופות אחרות: מגורשי ספרד הביאו איתם במאה ה-16 טכנולוגיה חדשה לעיבוד צמר ע"י בטישתו (הכאתו בכוח) והמבטשות שהוקמו הונעו ע"י מים ותרמו לביסוס מעמדה של צפת כבירה הכלכלית של הגליל ומעצמת ייצור בדים. עם השנים הוקמו בחלקו העליון של הנחל 18 תחנות קמח, שחלקן פעלו עד תחילת המאה ה-20. זהו ריכוז תחנות הקמח הגדול ביותר שנמצא בארץ.

_MG_8372

הנחל ייחודי לא פחות בממצאים שהתגלו במערות שלאורכו: במערת זוטיה (מערת גולגולת) התגלתה גולגולת ההומניד הגדולה ביותר אי פעם שהיווה שלב מעבר בין האדם הניאנדרטלי לבין ההומו ספיאנס המודרני.

אחד הדברים שאני מוצא את עצמי עושה שוב ושוב הוא לדמיין איך הכל נראה לפני שרתמנו את הטבע לצרכינו- כשהמים עוד זרמו באפיקיהם הטבעיים והעצים והשיחים הנפיקו לנו כל צרכינו. נחל עמוד, הצלקת העמוקה בתוואי השטח שסביבו, כנראה היה גן עדן לאותו "אדם גלילי" שחי במערה.

_MG_8399

המסלול ארוך ומסופו, ליד קיבוץ חוקוק, יצאנו ממש לעת שקיעה. כשהערב יורד הטבע חוזר ותופס בעלות על המקום: הרעשים מעשי ידי אדם נמוגים ומתאיידים ולעומתם צרצורים, יללות, צווחות ורחשים תופסים את המרחב. סנוניות עזבו את מערת עמוד וליהטטו באויר כשברקע התנים מייללים אל ירח מתמלא; עטלפי החרקים צייצו בסונאר ממש מעלינו, צדים ברחשים מטרידים בוירטואוזיות אוירית. לרגע אחד, בלי מכוניות, אורות ומודרניזציה, היינו אותו "אדם גלילי" שגר בנחל לפני 300,000 שנה בערך. מעבר למראה עיניים ולמשמע אוזניים, ממש היה אפשר להרגיש מה צריך להיות או יכול להיות הטבע במלוא אונו בשמורת נחל עמוד.

_MG_8437

בדיוק לאור ההבנה הזאת, יכולתי להעריך את עבודות העפר המסיביות שהתבצעו מתחת לכביש 65, על אף ההפרעה למטיילים ולנוף שהן גורמות ברגע זה. בשנות ה-70 הוקמה סוללת עפר ענקית שעליה נסלל הכביש מבלי לקחת בחשבון את ההשלכות הסביבתיות שלה. מי יכל לדעת? אחרי הכל, זה היה כשעוד חשבו שלעשן זה מגניב, שלאכול בשר וחלב זה בריא ועשו גגות מאסבסט. הסוללה הייתה הרסנית לנחל- פגעה בזרימת המים הטיבעית, קטעה רצפי אוכלוסיה של חיות בר וניתקה בין שני חלקי הנחל. עכשיו, עם העבודות להרחבת הכביש, החברה הלאומית לדרכים והוועדה הלאומית לתשתיות לאומיות החליטו להוריד את הסוללה על אף העלות העצומה שכרוכה בכך ולתקן את העוול שנעשה.

_MG_8460 _MG_8452

דווקא זה מעורר בי תחושת תסכול קשה! וכל כך למה? אי אפשר לחשוד בחברות הממשלתיות שלנו שהדאגה לאקולוגיה ולרווחת בעלי החיים היא בראש מעייניהן. דווקא האקט הזה, של השקעה כ"כ גדולה בנושא סביבתי (לא בטחוני, רחמנא ליצלן), מעיד על הברור מאליו: שאם רוצים, הכל אפשר. הנה ההשערה שלי: מישהו עם הרבה השפעה באחת החברות הללו הבין מה הדבר הנכון שצריך לעשות, הפעיל לחץ וזה קרה. הדבר הנכון, הברור מאליו, המוסרי והאקולוגי קרה. האם מישהו מהקוראים היה מצפה לכך? האם מישהו מהקוראים מצפה מגופים ממשלתיים למשהו שלא מתאים לאינטרס אישי צר או ל"צרכים בטחוניים"? אני חושב שזה אחד מהדברים שגורמים לי לכעס ותיסכול כ"כ עמוקים בהתנהלות שלי במדינה- אני באמת מאמין שיש פה אנשים מוכשרים, חכמים ומתוחכמים בשיעור גבוה מאוד. אבל הנורמות פה פסולות. קודם אני. אח"כ המקורבים. לעשות את העבודה שמשלמים לי עליה? רק אם אני חייב (מה, אני פראייר?!).

_MG_8413

מעבר למטיילים בין נחל עמוד עליון לתחתון בתוך צינור עקב העבודות במקום

הכל מתחיל מלמעלה: אנחנו כבר לא מצפים לשום דבר מהפוליטיקאים שלנו. הם גונבים, מרמים, משקרים, רודפים אחרי כבוד ועושים לביתם. ואנחנו? ממשיכים להצביע להם. ממשיכים להגיד ש"אין מה לעשות" וש"ככה זה". מקבלים כל חרא שדוחפים לנו וכועסים על מי שמעיז לטעון שאפשר אחרת ושזה דווקא לא ככה בכל מקום אחר. וכל עוד הפיתרון שלנו יהיה ללכת עם הזרם ולעשות לביתינו, לגנוב, לרמות ולשקר כדי להצליח, במקום להתקומם ולצרוח שככה לא בונים חברה ומדינה- כל עוד זה לא יקרה- כך ניראה.

_MG_8342

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>